Garancia
Rendelkezések a fogyasztók védelméről- 49/2003. (VII. 30.) GKM rendelet a fogyasztói szerződés keretében érvényesített szavatossági és jótállási igények intézéséről.
- 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendeletaz egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról
A Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 248. §-ában foglaltakra figyelemmel a Kormány a következő rendeletet alkotja:
1. § * (1) A Polgári Törvénykönyv szerinti fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés keretében eladott, az 1. mellékletben felsorolt új tartós fogyasztási cikkekre (a továbbiakban: fogyasztási cikk) e rendelet szabályai szerint jótállási kötelezettség terjed ki.
(2) A jótállási kötelezettség teljesítése azt a vállalkozást terheli, amelyet a fogyasztóval kötött szerződés a szerződés tárgyát képező szolgáltatás nyújtására kötelez. A jótállásból eredő jogokat a fogyasztási cikk tulajdonosa érvényesítheti, feltéve, hogy fogyasztónak minősül.
(3) Az e rendelet szerinti jótállás érvényességéhez, valamint a jótállásból eredő jogok érvényesítéséhez a vállalkozás az e rendeletben foglaltakon túl további követelményt nem támaszthat a fogyasztóval szemben, kivéve, ha a fogyasztási cikk megfelelő üzembe helyezése más módon nem biztosítható és a követelmény teljesítése nem jelent aránytalan terhet a fogyasztó számára.
(4) Ha a gyártó a fogyasztási cikkre az e rendeletben foglaltaknál kedvezőbb jótállási feltételeket vállal, a jótállás alapján a vállalkozást megillető jogok a fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés teljesítésének időpontjában átszállnak a fogyasztóra.
(5) A fogyasztó és vállalkozás közötti szerződésben semmis az a kikötés, amely e rendelet rendelkezéseitől a fogyasztó hátrányára tér el. Az érvénytelen megállapodás helyébe e rendelet rendelkezései lépnek.
2. § (1) * A jótállás időtartama:
a) 10 000 forintot elérő, de 100 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén egy év,
b) 100 000 forintot meghaladó, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén két év,
c) 250 000 forint eladási ár felett három év.
E határidők elmulasztása - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - jogvesztéssel jár.
(151/2003. (IX.22.) Korm.rendelet csak a fogyasztókra vonatkozik:
Fogyasztó az Értelmező rendelkezések Ptk. 8:1. § (1) bekezdés 3.alapján:
„fogyasztó a szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körén kívül eljáró természetes személy”
Vállalkozóként, vállalkozásként való vásárlás esetén a szavatossági jog a vásárlástól számított 1 évig érvényesíthető.
- 17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet a távollevők között kötött szerződésekről.
- 370/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet az üzleten kívül fogyasztóval kötött
szerződésekről és az üzleten kívüli kereskedés folytatásának egyes feltételeiről.
- 151/2003. (IX. 22.) Korm rendelet az egyes tartós fogyasztási cikkekre
vonatkozó kötelező jótállásról.151/2003. (IX. 22.) Korm. rendeletaz egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról
A jótállási jeggyel ellátott termékek esetén kérjük, forduljon az azon feltűntetett szervizekhez, azonban mi is szívesen segítünk Önnek.
Jótállás és szavatosságAz eladó szavatossági és jótállási felelősségére a Ptk-ban és a 49/2003.
(VII.30.) GKM rendeletben foglaltak az irányadóak.
Tartós használati cikk esetén a jótállás időtartama a jótállási jegyen
van feltüntetve.
Elállási jog:
A hatályos jogszabályok értelmében a fogyasztónak minősülő Vásárló a termék kézhezvételétől
számított 14 napon belül elállhat a termék megvásárlására irányuló
szerződéstől.
A (2) bekezdés szerint " A fogyasztó az elállás jogát attól a naptól kezdve gyakorolhatja, amikor az árut átvette, szolgáltatás nyújtása esetén pedig, amikor a szerződést megkötötte, feltéve hogy az értékesítő a 3. paragragus szerinti tájékoztatási kötelezettségének eleget tett."
Az (5) bekezdés szerint "Az értékesítő köteles a fogyasztó által már kifizetett összeget haladéktalanul, de legkésőbb az elállást követő harminc napon belül visszatéríteni. A fogyasztó viseli az elállási jog gyakorlása miatt az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségeket. A fogyasztót ezenfelül egyéb költség nem terheli. Az értékesítő azonban követelheti az áru nem rendeltetésszerű használatából eredő kárának megtérítését.
Minden vevőnek a vásárlástól számított 14 munkanapon belül elállási joga van, amely a következő feltételekkel vehető igénybe:
- Az elállási jog minden termékre vonatkozik, ami bontatlan, vagy bontott, de hiánytalan gyári csomagolásban érkezik vissza. A vevő azonban nem veheti használatba a készüléket.
- Nem vonatkozik az elállási jog az átvétel után megsérült termékekre.
- Elállásra vonatkozó igényét e-mailben vagy személyesen kell bejelentenie.
- A postán, vagy futárszolgálattal küldi vissza a terméket legkésőbb az áru megérkezését követő 5 munkanapon belül visszautaljuk az összeget a vevő által megadott bankszámlaszámra.
- A visszatérítés nem vonatkozik a kiszállítási költségekre, valamint a termékek visszajuttatásának költségeire, melyeket a megrendelőnek kell viselnie.
- Abban az esetben, ha a terméket a vevő használatba vette, a webáruház üzemeltetője nem vállalja a termék visszavásárlását, ezért azt visszajuttatja a vásárlónak, a vevő költségére.
- Amennyiben a termékről felbontás után a futár jelenlétében derül ki, hogy bizonyítottan sérült, és a sérülés az áru átvételét megelőzően keletkezett, a termékre 8 napos cserelehetőséget biztosítunk. Ebben az esetben a sérülést a futár által felvett jegyzőkönyvvel igazolhatja.
- Amennyiben megrendelését a termék kiszállítása előtt, vagy azt követően
8 napon belül lemondja, és interneten keresztül fizetett bankkártyával,
akkor a banki tranzakciós költséggel csökkentve utaljuk vissza a bankszámlájára
az áru ellenértékét.
- Kizárólag sérülésmentes, hiánytalan tartalmú és csomagolású termék visszaszolgáltatása esetén térítjük meg a teljes vételárat. A szerzői jogi védelem alatt állótermékek (pl.: hang-, illetve képfelvétel, valamint számítástechnikai szoftver) esetében, nem gyakorolhatja a vásárló az elállási jogát a vonatkozó jogszabályban meghatározott esetekben, ha a csomagolást a vásárló felbontotta. Elállás esetén cégünk követelheti a fogyasztótól az áru nem rendeltetésszerű használatából eredő kárai megtérítését. Fontos tudnia, hogy amennyiben a megvételt követően használatba vette a terméket, már nem állhat el a vásárlástól. A vásárlástól való elállás joga nem a termék 14 napos ingyenes használatát biztosítja Önnek, hanem a termék szemrevételezésének lehetőségét, ugyanúgy, ahogyan arra az üzletben vásárolt termékek esetében is módja van.